Brændeladen ved frugtlunden

Grundejerforeningen Annebergparken råder over en autentisk og nyrenoveret brændelade, som oprindelig er fra 1941. Ud over opbevaring af ting og sager, ly for regn og blæst og hverdagsleg for områdets børn og voksne også kan bruges til lejlighedsvise arrangementer med op til 150 deltagere.

Læs regler og priser for leje af Brændeladen.

Laden er enkelt indrettet og uisoleret og derfor mest egnet til brug mellem april og oktober. Der er de basale faciliteter i laden til en arbejdsworkshop, fællesmiddag, temadag, minikoncert e.l. Det er en lade, så der kan godt være en sommerfugl, en solsort eller en enlig svale, der forvilder sig derind.

Rundt om laden ligger hele det gamle sindssygehospitals smukke Bedre Byggeskik-bygninger og parklandskab. Isefjordens rolige vand er 800 meter væk med strandeng og badebro, og der er 200 meter til Grønnehave Skov, 1500 meter gennem skoven ad cykel- og gangstierne eller ad Egebjergvej til centrum af Nykøbing Sjælland, og 100 meter til åbne marker.

I Grønnegården 100 meter væk ligger Anneberg Kulturpark med bl.a. Kunstnerfløjens kunstnere og kunsthåndværkere, der har til huse i hospitalets gamle hovedbygning. Derudover er der virksomheder, der arbejder med fødevarer og et psykiatrimuseum. Sidst, men ikke mindst, er der en Michelin-restaurant (Mota), en pastarestaurant (Erba) og smørrebrødsrestauranten Fru Klausen samt Kulturparkens Gæstehus med 31 værelser. Se aktuelle åbningstider på Anneberg Kulturparks hjemmeside, hvor du også kan booke overnatning.

Brændeladens adresse:

Brændeladen
Annebergparken 64C
4500 Nykøbing Sjælland

Udlejer:

GF Annebergparken
CVR: 31241375
MobilePay-nummer: 486360 (Brændeladen i Annebergparken)
Kontaktperson: Formand Thure Jørgensen, thurejoergensen@hotmail.com, 23 47 94 13.

Mod syd og vest ligger en frugtplantage med over 300 forskellige frugttræer. De fleste af træerne er æbletræer, der er ca. 50 forskellige sorter, mange lokale og regionale, og så er der et bredt udvalg af pære-, kirsebær-, blomme-, kvæde- og morbærtræer og nogle små valnøddetræer. Plantagen er anlagt i 2022.

Billeder fra frugtplantagen i “gamle dage”: